QUALIFIED CANDIDATES

for Election On 4-4-2020

DSCC  - Democratic State Central Committee

DPEC – Democratic Parish Executive Committee

RSCC – Republican State Central Committee

RPEC – Republican Parish Executive Committee

CLICK HERE for a PDF of CANDIDATES
(includes photos)
TIME/DATE POSTED: January 9, 2020 3:45 PM
         POSITION                           District                                               # Elected: 
                                              Updated Last 4:32pm Friday Jan 10, 2020

DSCC Member                  32nd Representative District, Office “A”                     # Elected: 1

Dorothy Sue Hill

DSCC Member                  32nd Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

DSCC Member                  33nd Representative District, Office “A”                     # Elected: 1

Georgina Graves

DSCC Member                  33nd Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

Charles Metcalf

DSCC Member                  34th Representative District, Office “A”                      # Elected: 1

 

DSCC Member                  34th Representative District, Office “B”                     # Elected: 1

 

DSCC Member                  35th Representative District, Office “A”                      # Elected: 1

 

DSCC Member                  35th Representative District, Office “B”                      # Elected: 1

 

DSCC Member                  36th Representative District, Office “A”                      # Elected: 1

 

DSCC Member                  36th Representative District, Office “B”                      # Elected: 1

 

DSCC Member                  37th Representative District, Office “A”                      # Elected: 1

Bridget A. Ford

DSCC Member                  37th Representative District, Office “B”                      # Elected: 1

Joshua C. Lewis

DSCC Member                  47th Representative District, Office “A”                      # Elected: 1

DSCC Member                  47th Representative District, Office “B”                      # Elected: 1

DPEC Member(s)             at Large                                                                                # Elected: 5

Paul J. MacKnight

DPEC Member                  District 1                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 2                                                                              # Elected: 1

Mac Donald James

DPEC Member                  District 3                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 4                                                                              # Elected: 1

Joshua C. Lewis

 

DPEC Member                  District 5                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 6                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 7                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 8                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 9                                                                              # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 10                                                                            # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 11                                                                            # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 12                                                                            # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 13                                                                            # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 14                                                                            # Elected: 1

 

DPEC Member                  District 15                                                                            # Elected: 1

RSCC Member                   32nd Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   32nd Representative District, Office “B”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   33rd Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   33rd Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RSCC Member                   34th Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   34th Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RSCC Member                   35th Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   35th Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RSCC Member                   36th Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   36th Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RSCC Member                   37th Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   37th Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RSCC Member                   47th Representative District, Office “A”                   # Elected: 1

 

RSCC Member                   47th Representative District, Office “B”                    # Elected: 1

 

RPEC Member(s)              at Large                                                                                # Elected: 5

E. King Alexander, Jr.

Keith DeSonier

Roby Dyer

Charles Enright

"Steve" Jordan

RPEC Member                   District 1                                                                              # Elected: 1

Emily Ashworth

Daniel Mann

 

RPEC Member                   District 2                                                                              # Elected: 1

Dan R. Denson

 

RPEC Member                   District 3                                                                              # Elected: 1

 

RPEC Member                   District 4                                                                              # Elected: 1

 

RPEC Member                   District 5                                                                              # Elected: 1

Jeremy Stine

 

RPEC Member                   District 6                                                                              # Elected: 1

Sebrina Curet

RPEC Member                   District 7                                                                              # Elected: 1

Jackie A. Hebert

 

RPEC Member                   District 8                                                                              # Elected: 1

Susan "Dunn" Arimura

Mary "Sister" Fontenot

 

RPEC Member                   District 9                                                                              # Elected: 1

 

RPEC Member                   District 10                                                                            # Elected: 1

Brandon Perkins

RPEC Member                   District 11                                                                            # Elected: 1

Janice Areno

RPEC Member                   District 12                                                                            # Elected: 1

Harry Fontenot, Jr.

Linda Pickett

 

RPEC Member                   District 13                                                                            # Elected: 1

 

RPEC Member                   District 14                                                                            # Elected: 1

 

RPEC Member                   District 15                                                                            # Elected: 1

Janice Ackley

© 2020 by Calcasieu Parish Clerk of Court ~ 14th Judicial District of Louisiana

REPORT FRAUD.png